אודות יקנעם מבשלת ליולדת

 

יקנעם מבשלת ליולדת היא גירסה מודרנית למסורת ותיקה בת אלפי שנים של תמיכה ביולדת ובמשפחה המתרחבת.

לאחר הלידה האם והתינוק חוזרים הביתה והם מסתגלים למציאות החדשה של המשפחה המתרחבת. כל רגע ורגע מוקדש לטובת היכרות עם הצרכים של התינוק החדש וגם לטובת זמן משותף עם הילד הגדול יותר, שלא ירגיש מוזנח. בנוסף, היולדת עסוקה בהתאוששות פיסית ורגשית מהלידה, ובן הזוג עסוק בשליחויות, הסעות של הילדים הגדולים ותפעול הבית.

כשאני פוגשת נשים לאחר הלידה אני מבינה שאחד הדברים שהנשים האלה צריכות יותר מהכל זה אוכל מבושל ומזין. ויותר מהכל, זה אחד הדברים שבהם אנחנו מוותרות לעצמנו, כי למי יש כח לעמוד ולבשל אחרי הלידה?

פעם, כשגרנו בשבט, זו לא היתה בעיה. לנשים אחרי לידה היתה לגיטמציה לנוח ולטפל בתינוק. שאר נשות השבט דאגו לכל השאר: לאוכל, לניקיון, לטיפול בילדים הגדולים וכו'. היום במקרה הטוב, אם היולדת זוכרת לאכול, זה לחטוף משהו מהמקרר או להזמין פיצה...  ולמרות זאת, כשחושבים על מתנה ליולדת לרוב מביאים ערכות טיפוח, פרחים וכד'.

 

לכן, כל יולדת, תושבת יקנעם, שתהיה מעוניינת בכך, תקבל שבע ארוחות מבושלות לביתה, כל יום במשך שבוע או אחת ליומיים במשך שבועיים. כל יום מתנדב אחר יכין ויביא לה את האוכל לביתה. וזה באמת לא מסובך ואפילו לא צריך לטרוח במיוחד. כל מה שצריך לעשות זה להוסיף כוס אורז לסיר שממילא מבשלים או לחתוך רבע כרוב נוסף לסלט.  וכבר יש לנו ארוחה נוספת. כל אחד עושה קצת וביחד נעמיד תרומה משמעותית.

 

 

 

 

 

 

 

איך זה התחיל?

כשילדתי את בני הבכור, קיבלתי מתנות שונות. חלקן היו שימושיות יותר, חלקן שימושיות פחות. אבל המתנה שזכורה לי ביותר היתה אוכל מבושל שקיבלתי מחברה יקרה ושהספיק לי לשבוע שלם. אחרי 12 שנים בערך, בעקבות שיחה עם סמדר אהרון, תושבת העיר וקולגה, צף הזיכרון הזה והחלטנו להפוך אותו למציאות עבור יולדות מיקנעם.

בדקנו וראינו שמיזמים כאלה מתקיימים בישובים קטנים, שבהם כולם מכירים את כולם. לכן, היססנו בהתחלה ותהינו איך זה יעבוד בעיר. אבל החיים ביקנעם לימדו אותנו שיקנעם היא אמנם עיר, אך היא בהחל מרגישה קהילה למי שגר כאן כבר תקופה. ואז הבנו שאין סיבה שלא לממש את ערכי העזרה והערבות ההדדית גם בקהילה שלנו – יקנעם.

סמדר ואני חברנו יחד והקמנו את "יקנעם מבשלת ליולדת" מתוך הרצון לחזק את השבט התומך במשפחה ובאישה אחרי הלידה ומתוך תקווה שהמיזם יחבר וילכד את קהילת יקנעם כולה.

כשלוש שנים לאחר הפעלת המיזם, נותרתי אני להמשיך לנהל ולהפעיל את המיזם הזה בהתנדבות מלאה. 

 

מאחלת לכולנו להיות יחד קהילה מבשלת ליולדת ומקווה שפתיחת המטבח לבישולים תהווה גם הזדמנות לפתיחת הלב להיכרויות חדשות ולערבות הדדית.

  • Wix Facebook page

קצת עלי...

שמי שלומית מרקוביץ' ואני מלווה ותומכת בנשים ובני זוגן בהריון, בלידה, בהנקה ובראשית ההורות. נשואה, אמא לשלושה ילדים וגרה ביקנעם עילית.

 

במשך שנים רבות טיפלתי באנשים, במסגרת הכשרתי כעובדת סוציאלית, וליוויתי אותם בתהליכים של שינוי והסתגלות למציאות משתנה.

 

לאחר לידת בתי השלישית החלטתי להגשים חלום ולהתמקצע בעולם מרתק ומרגש, תקופת ההריון, הלידה וראשית ההורות. בתקופה זו יש הרבה שמחה, התרגשות וגם לא מעט שאלות, התלבטויות וחששות. אני מאמינה שתמיכה מתאימה ומתן ידע וכלים לזיהוי הקול ההורי הפנימי של כל אחת ואחד, הם הדרך לחוויית לידה טובה ולהסתגלות רכה לחיים כמשפחה חדשה או מתרחבת.

 

הניסיון הרב שלי כעובדת סוציאלית יחד עם הכלים המגוונים שיש לי כדולה, מדריכת הכנה ללידה ומדריכת הנקה מאפשרים לי לתת לנשים בהריון ולזוגות בראשית ההורות מענה רחב ומקיף לצרכים השונים שמתעוררים בתקופה המיוחדת הזו בחייהם. 

מוזמנים לקרוא עוד עלי באתר שלי 'דרך לידה'